Skip to content

337 Convery Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1906

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block97
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page23.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningS-1A
Sq Footage1,252
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,800
52%
Improvement Value:$95,700
48%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,989+0.2%
2024$5,977+1.1%
2023$5,913+0.0%
2022$5,911-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 5567, Page 37Recorded10/14/2005

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

Recorded11/6/2003

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5241, Page 109

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 3949, Page 394Recorded12/3/1991

Property Built

Built

Year Built: 1906