Skip to content

1510 Bangs AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$307,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block1003
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,800
39%
Improvement Value:$234,700
61%
Total Assessment$387,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,977+13.1%
2024$5,283+37.2%
2023$3,850+10.7%
2022$3,479+12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 9541, Page 284Recorded9/3/2021

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 9280, Page 8267Recorded4/4/2018

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 9091, Page 7025NU CodeBankruptcy (13)Recorded12/8/2014

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 9087, Page 1641NU CodeBankruptcy (13)Recorded10/31/2014

Property Sale

Sale
$122,250
DeedBook 8063, Page 6264

Property Built

Built

Year Built: 1920