Skip to content

1508 1/2 Bangs AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block1003
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,800
36%
Improvement Value:$268,700
64%
Total Assessment$421,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,526+2.4%
2024$6,376+31.9%
2023$4,835+17.0%
2022$4,131+52.9%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 9386, Page 3822NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/18/2019

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8447, Page 7073

Property Built

Built

Year Built: 1955