Skip to content

1504 Bangs AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block1003
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,400
33%
Improvement Value:$242,500
67%
Total Assessment$361,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,616+12.7%
2024$4,984+55.3%
2023$3,209+10.4%
2022$2,906+15.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930