Skip to content

1416 Mattison AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1935

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Nov 1, 2017

Property Information

Block1003
Lot49
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,200
31%
Improvement Value:$235,300
69%
Total Assessment$339,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,290+9.8%
2024$4,816+33.5%
2023$3,607+17.9%
2022$3,060+13.7%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 9294, Page 5789NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/27/2018

Property Sale

Sale
$290,700
DeedBook 8637, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1935