Skip to content

213 Elizabeth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1950

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block1003
Lot50
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,300
36%
Improvement Value:$222,100
64%
Total Assessment$347,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,380+7.5%
2024$5,004+55.3%
2023$3,223+11.4%
2022$2,893+11.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 9653, Page 9556NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/31/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950