Skip to content

201 Elizabeth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2019

Property Information

Block1003
Lot54
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,600
35%
Improvement Value:$244,500
65%
Total Assessment$376,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,831+7.4%
2024$5,428+41.5%
2023$3,836+11.5%
2022$3,441+12.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935