Skip to content

121 Elizabeth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1941

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 12, 2025

Property Information

Block1003
Lot63
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,055
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,300
37%
Improvement Value:$169,200
63%
Total Assessment$268,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,094+13.8%
2024$3,598+55.7%
2023$2,310+10.4%
2022$2,092+13.9%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,055DeedBook 9753, Page 7971Recorded8/28/2025

Property Sale

Sale
$43,000

From:

To:

Sq Ft995DeedBook 9001, Page 9302NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded3/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 1941