Skip to content

1415-1417 Springwood AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2005

Property Information

Block1003
Lot70
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,958
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,200
22%
Improvement Value:$459,200
78%
Total Assessment$587,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,223+3.9%
2024$8,880+32.6%
2023$6,696+18.2%
2022$5,664+14.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920