Skip to content

145 De Witt AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1935

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Jan 26, 2018

Property Information

Block1005
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,500
38%
Improvement Value:$206,600
62%
Total Assessment$331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,116+16.4%
2024$4,395+36.6%
2023$3,218+11.9%
2022$2,876+13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft1,504DeedBook 9277, Page 592Recorded3/6/2018

Property Sale

Sale
$89,000

From:

To:

Sq Ft1,504DeedBook 8990, Page 3736Recorded1/9/2013

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 8316, Page 8283

Property Built

Built

Year Built: 1935