Skip to content

517 Prospect AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block1301
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,700
36%
Improvement Value:$263,200
64%
Total Assessment$408,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,337+11.0%
2024$5,708+34.4%
2023$4,245+16.7%
2022$3,638+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 9592, Page 5897Recorded4/27/2022

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 5954, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1930