Skip to content

1254 Washington AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2013

Property Information

Block1303
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,300
29%
Improvement Value:$318,500
71%
Total Assessment$447,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,994+11.0%
2024$6,300+30.1%
2023$4,843+15.4%
2022$4,196+11.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 8990, Page 8845NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/11/2013

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 8533, Page 1683

Property Built

Built

Year Built: 1940