Skip to content

1218 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block1306
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage926
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
44%
Improvement Value:$137,400
56%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,673+14.3%
2024$3,213+38.1%
2023$2,326+9.8%
2022$2,118+13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930