Skip to content

650 Church StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2013

Property Information

Block1605
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage690
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,700
43%
Improvement Value:$145,400
57%
Total Assessment$255,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,809+10.4%
2024$3,449+51.1%
2023$2,283+10.6%
2022$2,065+11.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$37,000

From:

To:

Sq Ft690DeedBook 9043, Page 4446NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/31/2013

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8533, Page 8703

Property Built

Built

Year Built: 1920