Skip to content

1202 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block1701
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,206
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,300
83%
Improvement Value:$104,700
17%
Total Assessment$605,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,306+11.8%
2024$7,429+21.7%
2023$6,105+6.1%
2022$5,752+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,206DeedBook 9125, Page 561NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded8/3/2015

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 8062, Page 1588

Property Built

Built

Year Built: 1955