Skip to content

1100 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$576,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block1706
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SS 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,600
53%
Improvement Value:$284,400
47%
Total Assessment$609,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,033+2.3%
2024$8,826+55.7%
2023$5,667+6.7%
2022$5,312+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$576,000

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 9601, Page 9836NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/24/2022

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 9072, Page 2750Recorded7/9/2014

Property Sale

Sale
$92,900
DeedBook 8040, Page 9495

Property Built

Built

Year Built: 1920