Skip to content

1409 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1970
Church/Charitable

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block1903
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,200
50%
Improvement Value:$200,700
50%
Total Assessment$402,900

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9537, Page 2810NU CodeCharitable / religious (17)Recorded8/20/2021

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5780, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1970