Skip to content

1520 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1951

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block1904
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5SB 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,577
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,200
51%
Improvement Value:$400,800
49%
Total Assessment$818,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,215+6.9%
2024$11,422+136.2%
2023$4,836+5.7%
2022$4,575+5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft1,577DeedBook 9662, Page 3378NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/4/2023

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,577DeedBook 9644, Page 8243Recorded5/16/2023

Property Built

Built

Year Built: 1951