Skip to content

819 Dunlewy StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1945

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block1905
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF Q
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,048
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,900
64%
Improvement Value:$223,500
36%
Total Assessment$618,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,032+11.6%
2024$8,096+35.1%
2023$5,993+6.1%
2022$5,650+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,048DeedBook 9591, Page 6872Recorded4/22/2022

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8732, Page 3981

Property Built

Built

Year Built: 1945