Skip to content

1701 Drummond CourtAsbury Park, NJ 07712

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 1986

Property Information

Block2002
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class47
Description2SF 1AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$650,300
52%
Improvement Value:$600,600
48%
Total Assessment$1,250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,504+4.3%
2024$18,699+40.8%
2023$13,280+9.0%
2022$12,183+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1936