Skip to content

1709 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2006

Property Information

Block2004
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,100
58%
Improvement Value:$303,600
42%
Total Assessment$719,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,327+11.8%
2024$9,233+24.2%
2023$7,435+6.3%
2022$6,997+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4471, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1935