Skip to content

1203 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$602,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block2205
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,345
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,700
59%
Improvement Value:$389,900
41%
Total Assessment$943,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,915+17.6%
2024$11,835+46.9%
2023$8,058+0.3%
2022$8,033-2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$602,000

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 9515, Page 5451Recorded5/27/2021

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 9304, Page 881Recorded8/3/2018

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 9078, Page 9459Recorded8/27/2014

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,165DeedBook 8946, Page 9259Recorded5/3/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920