Skip to content

603 Lake Avenue, Unit 3bAsbury Park, NJ 07712

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 4, 2016

Property Information

Block2404
Lot10.302
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
ZoningCBDM
Sq Footage1,562
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,200
30%
Improvement Value:$698,200
70%
Total Assessment$997,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,619+10.4%
2024$13,237+18.2%
2023$11,202+29.5%
2022$8,651-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 9192, Page 8119Recorded10/19/2016