Skip to content

603 Lake Avenue, Unit PhaAsbury Park, NJ 07712

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Sep 3, 2020

Property Information

Block2404
Lot10.401
QualifierC0401
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
ZoningCBDM
Sq Footage1,700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
30%
Improvement Value:$765,200
70%
Total Assessment$1,093,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,067+10.1%
2024$14,591+11.9%
2023$13,035+25.2%
2022$10,411+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

DeedBook 9441, Page 9026Recorded9/18/2020

Property Sale

Sale
$669,900

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 9177, Page 64Recorded7/25/2016