Skip to content

619 Lake AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Date
Apr 6, 2020

Property Information

Block2404
Lot5.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionLAKE HOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage15,462
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$664,100
25%
Improvement Value:$2,028,500
75%
Total Assessment$2,692,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,161+3.0%
2024$38,975+22.2%
2023$31,892-0.6%
2022$32,097-2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

Property Sale

Sale
$750,000

Property Built

Built

Year Built: 1920