Skip to content

21 Main St & 808 SpringwdAsbury Park, NJ 07712

Built 1919
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 11, 2016

Property Information

Block2409
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionBICYCLE/HGH VLT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,600
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,500
20%
Improvement Value:$1,366,700
80%
Total Assessment$1,717,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,451+4.2%
2024$23,476+24.6%
2023$18,834-2.1%
2022$19,245-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft7,600DeedBook 9205, Page 259Recorded12/28/2016

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 8100, Page 5384

Property Built

Built

Year Built: 1919