Skip to content

704 Monroe AvenueAsbury Park, NJ 07712

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block2503
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,850
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$445,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,363+46.7%
2024$4,337+29.2%
2023$3,358+6.2%
2022$3,163+11.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$535,000

From:

To:

DeedBook 9290, Page 9779Recorded6/5/2018

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$320,000

From:

To:

DeedBook 9184, Page 19Recorded9/6/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels