Skip to content

400 Main StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Jul 1, 2001

Property Information

Block2506
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
DescriptionPLAZA GARIBALDI
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage23,036
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,708,500
38%
Improvement Value:$2,758,800
62%
Total Assessment$4,467,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$65,114+8.4%
2024$60,067+16.7%
2023$51,483-2.4%
2022$52,756-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 8039, Page 6027

Property Built

Built

Year Built: 1900