Skip to content

612 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Sep 16, 2025

Property Information

Block2604
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,091
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$422,600
55%
Improvement Value:$341,800
45%
Total Assessment$764,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,454+20.4%
2024$9,514+15.5%
2023$8,237+10.3%
2022$7,470-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft2,091DeedBook 9758, Page 7797Recorded9/30/2025

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 8131, Page 6508

Property Built

Built

Year Built: 1920