Skip to content

711 Sewall AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2018

Property Information

Block2605
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,815
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$519,100
70%
Improvement Value:$218,600
30%
Total Assessment$737,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,567+36.7%
2024$9,196+24.0%
2023$7,418+8.7%
2022$6,823+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,815DeedBook 9202, Page 1239Recorded12/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920