Skip to content

1107 Bond StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Jun 20, 2000

Property Information

Block2805
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,382
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,200
44%
Improvement Value:$562,600
56%
Total Assessment$1,012,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,350+17.2%
2024$13,946+21.4%
2023$11,490+10.2%
2022$10,423+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5947, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1920