Skip to content

606 Eighth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2025

Property Information

Block3004
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,279
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$697,100
52%
Improvement Value:$643,300
48%
Total Assessment$1,340,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,675+8.6%
2024$18,121+19.6%
2023$15,157+7.8%
2022$14,057+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft2,279DeedBook 9246, Page 8547Recorded9/7/2017

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,682DeedBook 8954, Page 2726Recorded6/14/2012

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8923, Page 4752

Property Built

Built

Year Built: 1920