Skip to content

1000 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block301
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SS1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$582,900
59%
Improvement Value:$400,500
41%
Total Assessment$983,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,377+17.1%
2024$11,426+18.9%
2023$9,613+6.3%
2022$9,041+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8768, Page 1439

Property Built

Built

Year Built: 1900