Skip to content

511 Cookman Ave, Unit 102(Unit C0102)Asbury Park, NJ 07712

Vacant Land

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block3101
Lot5.102
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCOM CONDO
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage620
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$33,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$524+7.6%
2024$487+18.5%
2023$411+0.3%
2022$410+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 9614, Page 4336NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded9/8/2022

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft620DeedBook 8947, Page 7751Recorded5/8/2012