Skip to content

515 Lake AvenueAsbury Park, NJ 07712

Commercial

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Nov 12, 2007

Property Information

Block3105
Lot1.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
ZoningLAKR
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,136,200
86%
Improvement Value:$184,900
14%
Total Assessment$1,321,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,873+4.8%
2024$18,003+28.7%
2023$13,992+0.3%
2022$13,948+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
DeedBook 8689, Page 4843