Skip to content

508 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$52,400
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block3201
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,248
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$568,100
57%
Improvement Value:$428,100
43%
Total Assessment$996,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,381+24.5%
2024$10,746+23.6%
2023$8,692+6.8%
2022$8,140+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$52,400

From:

To:

Sq Ft3,248DeedBook 9709, Page 3535NU CodeFamily (1)Recorded10/21/2024

Property Sale

Sale
$125,694

From:

To:

Sq Ft3,248DeedBook 9661, Page 3257NU CodeFamily (1)Recorded9/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920