Skip to content

303 Lake AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Sep 11, 2009

Property Information

Block3207
Lot1.06
QualifierC0006
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
10%
Improvement Value:$1,264,800
90%
Total Assessment$1,405,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,212+1026.1%
2024$1,795+34.8%
2023$1,332+0.3%
2022$1,328-2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$560,000
DeedBook 8798, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 2007