Skip to content

10 Grove CourtAsbury Park, NJ 07712

Owner
---
Last Sale Price
$1,115,000
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block3207
Lot1.20
QualifierC0020
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,001
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,200
10%
Improvement Value:$1,100,000
90%
Total Assessment$1,222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,578+1025.7%
2024$1,561+34.8%
2023$1,158+0.3%
2022$1,154-3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,115,000
DeedBook 9769, Page 2840Recorded12/5/2025

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft2,221DeedBook 9319, Page 3428Recorded11/2/2018