Skip to content

3 Grove CourtAsbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block3207
Lot1.22
QualifierC0022
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,001
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,100
10%
Improvement Value:$1,081,100
90%
Total Assessment$1,201,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,728+12.6%
2024$1,535+34.9%
2023$1,138+0.3%
2022$1,134-1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft2,001DeedBook 9603, Page 1981NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded7/1/2022

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,001DeedBook 9111, Page 8378NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded5/7/2015

Property Sale

SaleMulti
$495,000
DeedBook 8811, Page 6910

Property Built

Built

Year Built: 2007