Skip to content

300 Cookman Ave, Unit 128Asbury Park, NJ 07712

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 30, 2013

Property Information

Block3207
Lot1.33
QualifierC0128
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,549
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
10%
Improvement Value:$703,000
90%
Total Assessment$781,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,357+1025.8%
2024$1,098+16.6%
2023$942+0.3%
2022$939-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 8995, Page 8423NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded2/7/2013

Property Sale

SaleMulti
$248,990
DeedBook 8696, Page 6517