Skip to content

300 Cookman Ave, Unit 102Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$474,900
Last Sale Date
Oct 16, 2007

Property Information

Block3207
Lot1.46
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,700
10%
Improvement Value:$653,900
90%
Total Assessment$726,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,495+1024.9%
2024$1,022+16.5%
2023$877+0.3%
2022$874-2.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$474,900
DeedBook 8684, Page 3431

Property Built

Built

Year Built: 2007