Skip to content

300 Cookman Ave, Unit 307Asbury Park, NJ 07712

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 11, 2010

Property Information

Block3207
Lot3.04
QualifierC0307
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
10%
Improvement Value:$866,900
90%
Total Assessment$963,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,512+995.3%
2024$1,325+18.6%
2023$1,117+0.3%
2022$1,114-4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 8817, Page 670