Skip to content

300 Cookman Ave, Unit 315Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2008

Property Information

Block3207
Lot3.08
QualifierC0315
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
10%
Improvement Value:$931,900
90%
Total Assessment$1,035,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,600+994.4%
2024$1,425+18.7%
2023$1,201+0.3%
2022$1,197+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007