Skip to content

300 Cookman Ave, Unit 317Asbury Park, NJ 07712

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2025

Property Information

Block3207
Lot3.09
QualifierC0317
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
10%
Improvement Value:$866,900
90%
Total Assessment$963,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,512+995.3%
2024$1,325+18.6%
2023$1,117+0.3%
2022$1,114-4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 9572, Page 3510NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded1/18/2022

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 8835, Page 3462