Skip to content

300 Cookman Ave, Unit 320Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Mar 17, 2022

Property Information

Block3207
Lot3.22
QualifierC0320
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,463
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
10%
Improvement Value:$1,215,600
90%
Total Assessment$1,350,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,034+9.5%
2024$1,858+24.1%
2023$1,498+0.3%
2022$1,493-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

Sq Ft2,463DeedBook 9588, Page 6839NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded4/5/2022

Property Sale

SaleMulti
$497,000
DeedBook 8802, Page 4209

Property Built

Built

Year Built: 2007