Skip to content

427 Cookman AvenueAsbury Park, NJ 07712

Vacant Land

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 27, 2012

Property Information

Block3209
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage5,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$834,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$834,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,996+13.0%
2024$10,612+31.7%
2023$8,056+7.5%
2022$7,492+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft5,944DeedBook 8941, Page 3584Recorded4/3/2012