Skip to content

413 Third Ave, Unit 101Asbury Park, NJ 07712

Built 2005

Last Sale Price
$529,000
Last Sale Date
Aug 21, 2019

Property Information

Block3402
Lot17.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,800
30%
Improvement Value:$573,500
70%
Total Assessment$819,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,113+12.6%
2024$10,762+29.2%
2023$8,331+4.3%
2022$7,987+14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$529,000

From:

To:

DeedBook 9365, Page 2096Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 8999, Page 4222Recorded2/27/2013

Property Sale

SaleMulti
$345,000
DeedBook 8457, Page 6528

Property Built

Built

Year Built: 2005