Skip to content

304 Fourth Ave, Unit 203Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Feb 16, 2017

Property Information

Block3403
Lot2.14
QualifierC0203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage618
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,400
30%
Improvement Value:$241,300
70%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,145+10.5%
2024$4,655+20.5%
2023$3,862+3.3%
2022$3,737+14.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft618DeedBook 9212, Page 2920NU CodeSheriff sale (12)Recorded2/7/2017

Property Sale

SaleMulti
$188,100
DeedBook 8684, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1965