Skip to content

304 Fourth Ave, Unit 301Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 12, 2007

Property Information

Block3403
Lot2.25
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage618
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
30%
Improvement Value:$245,100
70%
Total Assessment$350,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,225+10.5%
2024$4,728+20.5%
2023$3,923+3.4%
2022$3,796+14.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 8684, Page 7732

Property Built

Built

Year Built: 1965