Skip to content

304 Fourth Ave, Unit 304Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 3, 2019

Property Information

Block3403
Lot2.35
QualifierC0304
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage618
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
30%
Improvement Value:$245,100
70%
Total Assessment$350,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,225+10.5%
2024$4,728+20.5%
2023$3,923+3.4%
2022$3,796+14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft618DeedBook 9352, Page 5323Recorded6/12/2019

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 8690, Page 8207

Property Built

Built

Year Built: 1965